"A falu központján fekvő templom a falu különböző osztályzatának kiindulási pontja. A templomon felül eső részt Felszegnek, a templomon alól a jobb parton fekvő részt Szaladárnak, a balparti résztLahidának nevezik. E régi elnevezések és az ezen negyedekben levő némely régi romtöredékek figyelmet érdemelnek.
Szaladár nevét a hagyomány Aladár nevü székely őstől származtatja, ki itt csatát vesztve megszaladott, s igy lett az Aladárból Szaladár. A vezérnek őslakát is mutatják egy kertben, hol nagy kiterjedésü kastélynak látszanak alapfalai.
Fennebb a templomtól északra a hegyoldalban egy terjedelmes bástyás kastélynak látszanak még jelentékeny romjai, alant a réten nagy halastó medre, s egy a templomhoz vezetett fedett folyosónak falvonala. A hagyomány szerint ez a hatalmas Basa Tamásnak volt erőditett kastélya. Hátul a hegyoldalban bevésett régi ut nyomai látszanak, itt szokott volt – mond a hagyomány – Basa Tamás megszökni, mikor nem szivelt vendége érkezett. Végre a templomtól délre a Cserei-kert-ben még tekintélyesebb épületromok, sorba helyezett dombocskák, sorba ültetett fák, egy itten volt műkertre engednek következtetni. Innen is fedett folyosó vezetett a templomhoz. Ugy látszik, hogy Gelencze régi urai kényelmesen imádták Istenüket. Gelenczén egy papiros malom is van, hol azonban csak itatós papiros készül."
Orbán Balázs: A Székelyföld leírása